|

Præsident for Dansk PEN, Mads Julius Elf, er som første dansker blevet valgt til PEN Internationals bestyrelse

At gøre en forskel for litteratur og ytringsfrihed

5. september 2025 i Kraków ved PEN’s årlige kongres blev forlægger og forfatter Mads Julius Elf valgt ind i bestyrelsen for PEN International. Det er første gang i organisationens mere end 100 år lange historie, at en dansker skal sidde med i den øverste ledelse. Bestyrelsen har ansvaret for PEN’s governance og strategiske retning. – Bestyrelsesmedlemmer vælges af PEN-centre fra flere end 90 lande, alle sammen skribenter med en fælles ambition at gøre en global forskel for litteratur og ytringsfrihed.

”PEN har aldrig været mere uundværlig”

”Jeg vil gerne være med til at konsolidere PEN International, blandt andet fordi selve det menneskelige perspektiv på vores verden udfordres af kunstig intelligens, og generelt fordi PEN tilbyder civiliserede løsninger for de eksistentielle trusler, vi oplever i dag: krigspropaganda, censur, misinformation, benægtelse af klimaforandringer. PEN har aldrig været mere uundværlig end netop nu”, sådan lød budskabet fra Mads Julius Elf i hans tale til de delegerede. – Opfordringen til at stille op til den internationale bestyrelse fik Elf fra Angela Christofidou, som er forperson for PEN Internationals såkaldte Search Committee.

Olga Tokarczuk valgt som Vice-Præsident

Ved samme lejlighed blev modtager af Nobelprisen i litteratur Olga Tokarczuk valgt som Vice-Præsident. Dermed associerer den polske forfatter, aktivist og public intellectual sig i en slags ambassadørrolle til ledelsen af PEN International, uden dog at sidde i bestyrelsen, helt ligesom den æresrolle, Niels Barfoed og Jens Lohmann har haft ved PEN International. Ved den 91. Årlige Kongres i Krakow 1.-5. september optrådte Olga Tokarczuk i samtale med PEN’s Internationale Præsident, den prisvindende kurdiske romanforfatter og jurist Burhan Sönmez fra Tyrkiet. Og endnu en nobelprismodtager, Margaret Atwood, talte til de delegerede – om den aktuelle situation for ytringsfriheden i USA.

Links til pressemeddelselsen